Make your own free website on Tripod.com

مایکل جکسون... این نام تصاویری از ستاره بودن و موفقیت را در اذهان نقش می بندد، اما اکثر مردم به میزان تلاش، اراده و استعدادی که لازم است تا یک کودک خردسال از شهر کوچکی از ایندیانا را به موفقیت کنونی اش به عنوان پرطرفدارترین و محبوب ترین ستاره موسیقی پاپ در تمام تارخ برساند نادیده می گیرند.

مایکل جوزف جکسن روز 29 آگوست 1958 در شهر کوچک Gary در ایالت Indianan به Katherine و Joseph، پدر و مادرش، رسید. او هفتمین فرزند از نه فرزند خانواده بود. خواهران و برادران بزرگتر او Rebbie, Jackie, Tito, Jermaine, LaToya و Marion بودند. Randy و Janet هم به زودی به این خانواده اضافه شدند. پدر مایکل روزها در یک کارخانه ذوب آهن کار می کرد و در زیر نور ماه به عنوان نوازنده در یک گروه محلی عضو بود، اما هیچ گاه آن موفقیتی را که به دنبالش بود به دست نیاورد. در طول روزهای طولانی که پدرشان سر کار بود، برادران بزرگتر مایکل دزدکی به اتاق پدرشان می رفتند و همراه با آهنگهای رادیو به نواختن می پرداختند. عشق مایکل به موسیقی به همین طریق از سن بسیار کم شروع شد و آغاز کوچکی بود برای آینده ای بسیار موفقیت آمیز.

هنگامی که مایکل تنها پنج سال داشت، پدرش گروه Jackson Five (پنج جکسون) را تشکیل داد که مایکل و چهار برادر بزرگترش Jackie, Jermaine, Marlon و Tito در آن عضو بودند. در آغاز مسوولیت مایکل نواختن طبل بانگو بود، اگر چه حضور قوی او در صحنه، توانایی های خواندن و روش رقص او به زودی جای او را در جلوی گروه قرار داد. گروه آنها بیشتر در کلوبهای محلی و بارهای ایندیانا و شرق ایالات متحده می نواخت. در سال 1968، Jackson 5 توسط Bobby Taylor (از گروه The Vancouvers) کشف شدند و به زودی پس از آن با Motown Records قرارداد بستند. Jackson 5 به همراه خانواده شان به کالیفرنیا مهاجرت کردند. در آنجا بود که خیلی زود با انتشار اولین چهار آهنگ شماره یکشان ABC, I Want You Back, The Love You Save و I'll Be There  تبدیل به ستاره های ملی شدند. Jackson 5 همراه با Motown چهارده آلبوم ارایه کردند و خود مایکل چهر آلبوم تکی منتشر کرد تا اینکه گروه در 1976، Motown Records را به خاطر نیاز به آزادی هنری بیشتر ترک گفت. کار تکی مایکل در کنار Motown با انتشار آهنگ Got To Be There که بسیار هم در سراسر جهان مورد استقبال قرار گرفت آغاز شد و با چندین کار موفق دیگر مانند Ben و Rockin' Robin ادامه یافت. این تنها آغاز راه بلند حرفه ای مایکل در صدر نشین شدن در جداول موسیقی بود که 35 سال است که ادامه دارد.

سالهای نوجوانی مایکل پر از موفقیتهای بیشتر به عنوان عضوی از Jackson Five بود. در عین حال فرصتهای زیادی برای او به وجود آورد تا افقهای تازه ای به رویش باز شود و موسیقی به سبک خودش را خلق کند. پس از جدا شدن از Motown، گروه به Epic پیوست و با جدا شدن Jermaine و تطبیق یافتن با Randy نام گروه نیز به The Jacksons (برادران جکسون) تغییر یافت. The Jacksons در بین سالهای 1976 و 1984 شش آلبوم موفق از جمله Destiny (سرنوشت) و Triumph (پیروزی) را منتشر کردند و چندین تور در آمریکای شمالی، اروپا و آسیا برگزار کردند. مایکل در 1978 با بازی در نقش یک مترسک در فیلم موزیکالی با نام The Wiz (جادوگر) پا به عرصه سینما گذاشت. او در این فیلم نقش مقابل دوست خوب و بسیار صمیمی خود، Diana Ross، را بازی می کرد که او را چندین سال بود که می شناخت و هم او بود که Jackson Five را به جهانیان معرفی کرد. آن زمانی که مایکل از موفقیت در فیلمش خوشحال بود هیچ نمی دانست که چه موفقیتهایی در انتظارش است.

مایکل دوبار در 1979 با Quincy Jones برای تهیه آلبوم Off The Wall (زیر دیوار) همکاری کرد. این آلبو مجموعه موفقی از آهنگهای رقصی و قطعات پر احساس بود. این آلبوم بیش از 15 میلیون نسخه در سراسر جهان فروش رفت و مایکل برای آهنگ Don't Stop 'Til You Get Enough یک جایزه Grammy برد. Off The Wall اولین آلبومی بود که چهار آهنگ شماره یک را در خود داشت.

در 1982 مایکل پرفروش ترین آلبوم تاریخ را عرضه کرد: Thriller (داستان پر هیجان). این آلبوم در همان بدو ورود در صدر پرفروشها قرار گرفت و 37 هفته آلبوم شماره یک Billboard بود. تا کنون از این آلبوم بیش از 51 میلیون نسخه به فروش رفته است. ویدیوی خلاقانه Billie Jean نخستین ویدیویی بود که از یک خواننده سیاه پوست در MTV پخش شد. ویدیوهای بعدی او، Thriller و Beat It، مکان او را به عنوان یکی از خلاق ترین هنرمندان تمام تاریخ محکم کرد. فیلم کوتاه Thriller پردرخواست ترین ویدیو در MTV است و بیش از هر ویدیوی دیگری از این شبکه پخش شده است، در عین حال رکورد گرانترین ویدیو را در زمان خودش شکست. مایکل هفت جایزه Grammy را به خاطر آلبوم Thriller به اضافه یکی دیگر برای آلبوم داستانی ET برد و رکورد دریافت هشت جایزه Grammy در یک شب را به جا گذاشت. در 25 مارچ 1983، مایکل با برادرانش در برنامه سالگرد Motown 25، برنامه ای که برای تجلیل از هنرمندان Motown برگزار شده بود به اجرای برنامه پرداخت.  بعد از آنکه برادرانش صحنه را ترک کردند، مایکل افراد داخل سالن را با اجرای بی نظیری از Billie Jean به وجد و حیرت آورد. در طی این اجرا بود که او برای اولین بار moonwalk کرد: با اینکه به نظر به جلو گام بر می داشت اما به عقب حرکت می کرد. این حرکت که "بسیار از آن تقلید شده، اما هیچ گاه عینا خلق نشده" هنوز هم یکی از معروفترین حرکتهای رقص او به شمار می رود. در پایان سال 1983، مایکل جکسون دیگر تبدیل به یک اسطوره زنده شده بود.

1985، با انتشار آهنگ We Are The World، شاهد خلق یک سرود بین المللی بود. این آهنگ که توسط مایکل و Lionel Ritchie نوشته شد و توسط 44 نفر از محبوب ترین ستاره های جهان (از جمله Diana Ross, Stevie Wonder, Ray Charles و Cyndi Lauper) اجرا شد توانست مقدار قابل توجهی پول را برای USA For Africa (بنیاد خیریه ای برای کمک به مردم آفریقا و آگاه کردن جهانیان) جمع کند.

در 1986 مایکل با George Lucas و Francis Ford برای ساختن فیلم سه بعدی Captain EO همکاری کرد. این فیلم که مایکل در آن در نقش Captain EO بازی کرد و دو آهنگ جدید خود را اجرا کرد تا سال 1998 در پارکهای Disney نمایش داده می شد. این فیلم با هزینه ساخت 30 میلیون دلاری خود به عنوان پر خرج ترین فیلم (در هر دقیقه) در کل تاریخ شناخته شد.

مایکل آلبوم بعدی خود، Bad را در 1987 ضبط کرد. Bad اولین آلبوم در تاریخ موسیقی بود که پنج آهنگ شماره یک داشت. در ادامه، مایکل اولین تور جهانی خود بدون همراهی برادرانش را به راه انداخت و به اجرای در کنسرتهایی پرداخت که حتی یک بلیط نفروخته نیز باقی نگذاشتند. تور جهانی Bad بار دیگر نام مایکل را در کتاب رکوردهای Guiness و این بار به عنوان پربیننده ترین سری کنسرتها جای داد. بعد از این تور در 1988 مایکل کتاب زندگینامه خودش با عنوان Moonwalk نوشت و برای نخستین بار در باره کودکی و سابقه کار هنری خود قلم زد. در پایان دهه 1980 مایکل به دلیل موفقیت چشمگیرش برای آلبومهای Thriller و Bad لقب هنرمند دهه را گرفت.

در 1991 مایکل با نمایش جهانی ویدیوی کوتاه Black Or White جنون تازه ای را به وجود آورد. این ویدیو به طور همزمان در سراسر جهان برای حدود 500 میلیون بیننده به نمایش گذاشته شد و بلافاصله نقدهای فراوانی را به دنبال داشت. چندی بعد آلبوم بعدی مایکل، Dangerous (خطرناک)، بلافاصله پس از انتشار در بالاترین جای جدول قرار گرفت، جایی که چهار هفته در آنجا باقی ماند و تنها در آمریکا بیش از هفت میلیون نسخه به فروش رفت. قرارداد Sony Music با مایکل برای انتشار آلبوم Dangerous بزرگترین قرارداد در تاریخ موسیقی بود.

به دنبال این آلبوم در 1991 مایکل به برگزاری تور جهانی دیگری پرداخت. او حتی به در کشورهایی کنسرت اجرا کرد که هیچ هنرمند موسیقی پاپ از آنها دیدن نکرده بود. اولین کنسرت از این سری که در بخارست رومانی انجام شد در تعداد زیادی از کشورها به طور مستقیم پخش شد. در همین دوران مایکل موسسه بشر دوستانه خود Heal The World را تاسیس کرد که برای بهبود بخشیدن به زندگی کودکان سراسر جهان وقف شده بود.

در سال 1993 با طرح اتهاماتی بر ضد مایکل مبنی بر سوء استفاده جنسی مایکل از یک پسر بچه جنجال مطبوعاتی بزرگی به وجود آمد. با اینکه چندی بعد دادگاه به دلیل اثبات نشدن هیچ یک از اتهامات رای بر برائت مایکل داد، اما به این دلیل وقفه طولانی برای پروژه های او به وجود آمد و آرامش زندگی او نیز به هم خورد؛ به طوری که بعدها از این روزها به عنوان بدترین روزهای زندگیش یاد کرد.

در 16 می 1994 مایکل با Lisa Marie Presley (دختر Elvis Presley) ازدواج کرد. مراسم ازدواج آنها در یک محفل خصوصی در جمهوری دومینیکن برگزار شد. ازدواج آنها تنها 19 ماه دوام یافت و آنها در ژانویه 1996 از هم جدا شدند.

1995 شاهد انتشار آلبوم HIStory (تاریخ و شاید HIS Story، داستان او) بود که شامل 15 آهنگ جدید به اضافه دیسک مجزایی شامل مجموعه ای از بهترین آهنگها از آلبومهای گذشته اش بود. در بدو انتشار این آلبوم ویدیوی Scream (با هم آوایی خواهرش Janet) بار دیگر چشمها را به خود خیره کرد. با بودجه هفت میلیون دلاری که برای تهیه این ویدیو خرج شد، این ویدیو را به پر خرج ترین ویدیوی تاریخ موسیقی تبدیل کرد. آهنگ You Are Not Alone از این آلبوم نیز نخستین آهنگ بود که در بدو انتشار در صدر جدول Hot 100 مجله Billboard قرار گرفت.

تور HIStory او در بازه زمانی دو سال انجام گرفت. در فاصله میان کنسرتهایش در 1996 مایکل با Debbie Rowe ازدواج کرد. اولین فرزند آنها، Prince، در 13 فوریه 1997 به دنیا آمد. 1997 در عین حال شاهد انتشار کار خلاقانه دیگری از مایکل بود: آلبوم Blood On The Dance Floor (خون روی پیست رقص). این آلبوم شامل 5 آهنگ جدید، از جمله آهنگ عنوانی آلبوم، بود که به همراه چندین اجرای جدید از آهنگهای HIStory منتشر شده بود. در اداکه تور جهانی او، فرزند بعدیش در سوم آپریل 1998 به دنیا آمد. نام او را Paris (محل تولدش) گذاشتند. در اکتبر 1999 مایکل و Debbie از هم جدا شدند.

هزاره جدید شاهد انتشار آلبوم دیگری از مایکل با نام Invincible (سرسخت، شکست ناپذیر) بود. این آلبوم در سال 2001 منتشر شد. نخستین آهنگ منتشر شده از این آلبوم، You Rock My World، بلافاصله شماره یک ایالات متحده و چندین کشور دیگر شد.

در روزهای هفتم و دهم سپتامبر 2001 مراسمی به افتخار سی سال فعالیت هنری تنهایی مایکل در Madison Square Garden نیویورک برگزار شد. در این مراسم هنرمندان زیادی به اجرای آهنگهای مایکل و آهنگهای خود پرداختند. از جمله این هنرمندان Whitney Houston, Marc Antony, Britney Spears, Shaggy و Gloria Estefan بودند.

سابقه هنری مایکل که بیش از چهار دهه می باشد برای او تعداد بیشماری جایزه و رکورد خلق شده و شکسته شده به جای گذاشته است. او بیش از 200 میلیون آلبوم در سراسر جهان به فروش رسانده و در تمام قاره ها به اجرای برنامه پرداخته است. او راهگشای بسیاری بوده و با خلق نو آوریها راه را به هنرمندان و کارگردانان برای تهیه ویدیوهای موسیقی نشان داده و هنوز هم با آلبومهای پر از نوآوری، اجراهای زنده و فیلمهای کوتاه خود به راهنمایی صنعت موسیقی ادامه می دهد.

تلاشهای انسان دوستانه موثر و خستگی ناپذیر مایکل میلیونها دلار برای مردم سراسر جهان و تاثیر بی اندازه ای بر نگرش جهانیان به ارمغان داشته است.

... و به گفته خود او "هنوز هیچ چیز ندیده اید..."