Make your own free website on Tripod.com

زندگينامه مايكل جكسون

HIS Story...

مايکل جکسون... اين نام تصاويری از ستاره بودن و موفقيت را در اذهان نقش می بندد، اما اکثر مردم به ميزان تلاش، اراده و استعدادی که لازم است تا يک کودک خردسال از شهر کوچکی از اينديانا را به موفقيت کنونی اش به عنوان پرطرفدارترين و محبوب ترين ستاره موسيقی پاپ در تمام تارخ برساند ناديده می گيرند.

مايکل جوزف جکسن روز 29 آگوست 1958 در شهر کوچک Gary در ايالت Indianan به Katherine و Joseph، پدر و مادرش، رسيد. او هفتمين فرزند از نه فرزند خانواده بود. خواهران و برادران بزرگتر او Rebbie, Jackie, Tito, Jermaine, LaToya و Marion بودند. Randy و Janet هم به زودی به اين خانواده اضافه شدند. پدر مايکل روزها در يک کارخانه ذوب آهن کار می کرد و در زير نور ماه به عنوان نوازنده در يک گروه محلی عضو بود، اما هيچ گاه آن موفقيتي را که به دنبالش بود به دست نياورد. در طول روزهای طولانی که پدرشان سر کار بود، برادران بزرگتر مايکل دزدکی به اتاق پدرشان می رفتند و همراه با آهنگهای راديو به نواختن می پرداختند. عشق مايکل به موسيقی به همين طريق از سن بسيار کم شروع شد و آغاز کوچکی بود برای آينده ای بسيار موفقيت آميز.

هنگامی که مايکل تنها پنج سال داشت، پدرش گروه Jackson Five (پنج جکسون) را تشکيل داد که مايکل و چهار برادر بزرگترش Jackie, Jermaine, Marlon و Tito در آن عضو بودند. در آغاز مسووليت مايکل نواختن طبل بانگو بود، اگر چه حضور قوی او در صحنه، توانايی های خواندن و روش رقص او به زودی جای او را در جلوی گروه قرار داد. گروه آنها بيشتر در کلوبهای محلی و بارهای اينديانا و شرق ايالات متحده می نواخت. در سال 1968، Jackson 5 توسط Bobby Taylor (از گروه The Vancouvers) کشف شدند و به زودی پس از آن با Motown Records قرارداد بستند. Jackson 5 به همراه خانواده شان به کاليفرنيا مهاجرت کردند. در آنجا بود که خيلی زود با انتشار اولين چهار آهنگ شماره يکشان ABC, I Want You Back, The Love You Save و I'll Be There  تبديل به ستاره های ملی شدند. Jackson 5 همراه با Motown چهارده آلبوم ارايه کردند و خود مايکل چهر آلبوم تکی منتشر کرد تا اينکه گروه در 1976، Motown Records را به خاطر نياز به آزادی هنری بيشتر ترک گفت. کار تکی مايکل در کنار Motown با انتشار آهنگ Got To Be There که بسيار هم در سراسر جهان مورد استقبال قرار گرفت آغاز شد و با چندين کار موفق ديگر مانند Ben و Rockin' Robin ادامه يافت. اين تنها آغاز راه بلند حرفه ای مايکل در صدر نشين شدن در جداول موسيقی بود که 35 سال است که ادامه دارد.

سالهای نوجوانی مايکل پر از موفقيتهای بيشتر به عنوان عضوی از Jackson Five بود. در عين حال فرصتهای زيادی برای او به وجود آورد تا افقهای تازه ای به رويش باز شود و موسيقی به سبک خودش را خلق کند. پس از جدا شدن از Motown، گروه به Epic پيوست و با جدا شدن Jermaine و تطبيق يافتن با Randy نام گروه نيز به The Jacksons (برادران جکسون) تغيير يافت. The Jacksons در بين سالهای 1976 و 1984 شش آلبوم موفق از جمله Destiny (سرنوشت) و Triumph (پيروزی) را منتشر کردند و چندين تور در آمريکای شمالی، اروپا و آسيا برگزار کردند. مايکل در 1978 با بازی در نقش يک مترسک در فيلم موزيکالی با نام The Wiz (جادوگر) پا به عرصه سينما گذاشت. او در اين فيلم نقش مقابل دوست خوب و بسيار صميمی خود، Diana Ross، را بازی می کرد که او را چندين سال بود که می شناخت و هم او بود که Jackson Five را به جهانيان معرفی کرد. آن زمانی که مايکل از موفقيت در فيلمش خوشحال بود هيچ نمی دانست که چه موفقيتهايی در انتظارش است.

مايکل دوبار در 1979 با Quincy Jones برای تهيه آلبوم Off The Wall (دور از ديوار) همکاری کرد. اين آلبوم مجموعه موفقی از آهنگهای رقصی و قطعات پر احساس بود. اين آلبوم بيش از 15 ميليون نسخه در سراسر جهان فروش رفت و مايکل برای آهنگ Don't Stop 'Til You Get Enough يک جايزه Grammy برد. Off The Wall اولين آلبومی بود که چهار آهنگ شماره يک را در خود داشت.

در 1982 مايکل پرفروش ترين آلبوم تاريخ را عرضه کرد: Thriller (داستان پر هيجان). اين آلبوم در همان بدو ورود در صدر پرفروشها قرار گرفت و 37 هفته آلبوم شماره يک Billboard بود. تا کنون از اين آلبوم بيش از 51 ميليون نسخه به فروش رفته است. ويديوی خلاقانه Billie Jean نخستين ويديويی بود که از يک خواننده سياه پوست در MTV پخش شد. ويديوهای بعدی او، Thriller و Beat It، مکان او را به عنوان يکی از خلاق ترين هنرمندان تمام تاريخ محکم کرد. فيلم کوتاه Thriller پردرخواست ترين ويديو در MTV است و بيش از هر ويديوی ديگری از اين شبکه پخش شده است، در عين حال رکورد گرانترين ويديو را در زمان خودش شکست. مايکل هفت جايزه Grammy را به خاطر آلبوم Thriller به اضافه يکی ديگر برای آلبوم داستانی ET برد و رکورد دريافت هشت جايزه Grammy در يک شب را به جا گذاشت. در 25 مارچ 1983، مايکل با برادرانش در برنامه سالگرد Motown 25، برنامه ای که برای تجليل از هنرمندان Motown برگزار شده بود به اجرای برنامه پرداخت.  بعد از آنکه برادرانش صحنه را ترک کردند، مايکل افراد داخل سالن را با اجرای بی نظيری از Billie Jean به وجد و حيرت آورد. در طی اين اجرا بود که او برای اولين بار moonwalk کرد: با اينکه به نظر به جلو گام بر می داشت اما به عقب حرکت می کرد. اين حرکت که "بسيار از آن تقليد شده، اما هيچ گاه عينا دوباره خلق نشده" هنوز هم يکی از معروفترين حرکتهای رقص او به شمار می رود. در پايان سال 1983، مايکل جکسون ديگر تبديل به يک اسطوره زنده شده بود.

1985، با انتشار آهنگ We Are The World، شاهد خلق يک سرود بين المللی بود. اين آهنگ که توسط مايکل و Lionel Ritchie نوشته شد و توسط 44 نفر از محبوب ترين ستاره های جهان (از جمله Diana Ross, Stevie Wonder, Ray Charles و Cyndi Lauper) اجرا شد توانست مقدار قابل توجهی پول را برای USA For Africa (بنياد خيريه ای برای کمک به مردم آفريقا و آگاه کردن جهانيان) جمع کند.

در 1986 مايکل با George Lucas و Francis Ford برای ساختن فيلم سه بعدی Captain EO همکاری کرد. اين فيلم که مايکل در آن در نقش Captain EO بازی کرد و دو آهنگ جديد خود را اجرا کرد تا سال 1998 در پارکهای Disney نمايش داده می شد. اين فيلم با هزينه ساخت 30 ميليون دلاری خود به عنوان پر خرج ترين فيلم (در هر دقيقه) در کل تاريخ شناخته شد.

مايکل آلبوم بعدی خود، Bad را در 1987 ضبط کرد. Bad اولين آلبوم در تاريخ موسيقی بود که پنج آهنگ شماره يک داشت. در ادامه، مايکل اولين تور جهانی خود بدون همراهی برادرانش را به راه انداخت و به اجرای در کنسرتهايی پرداخت که حتی يک بليط نفروخته نيز باقی نگذاشتند. تور جهانی Bad بار ديگر نام مايکل را در کتاب رکوردهای Guiness و اين بار به عنوان پربيننده ترين سری کنسرتها جای داد. بعد از اين تور در 1988 مايکل کتاب زندگينامه خودش با عنوان Moonwalk نوشت و برای نخستين بار در باره کودکی و سابقه کار هنری خود قلم زد. در پايان دهه 1980 مايکل به دليل موفقيت چشمگيرش برای آلبومهای Thriller و Bad لقب هنرمند دهه را گرفت.

در 1991 مايکل با نمايش جهانی ويديوی کوتاه Black Or White جنون تازه ای را به وجود آورد. اين ويديو به طور همزمان در سراسر جهان برای حدود 500 ميليون بيننده به نمايش گذاشته شد و بلافاصله نقدهای فراوانی را به دنبال داشت. چندی بعد آلبوم بعدی مايکل، Dangerous (خطرناک)، بلافاصله پس از انتشار در بالاترين جای جدول قرار گرفت، جايی که چهار هفته در آنجا باقی ماند و تنها در آمريکا بيش از هفت ميليون نسخه به فروش رفت. قرارداد Sony Music با مايکل برای انتشار آلبوم Dangerous بزرگترين قرارداد در تاريخ موسيقی بود.

به دنبال اين آلبوم در 1991 مايکل به برگزاری تور جهانی ديگری پرداخت. او حتی به در کشورهايی کنسرت اجرا کرد که هيچ هنرمند موسيقی پاپ از آنها ديدن نکرده بود. اولين کنسرت از اين سری که در بخارست رومانی انجام شد در تعداد زيادی از کشورها به طور مستقيم پخش شد. در همين دوران مايکل موسسه بشر دوستانه خود Heal The World را تاسيس کرد که برای بهبود بخشيدن به زندگی کودکان سراسر جهان وقف شده بود.

در سال 1993 با طرح اتهاماتی بر ضد مايکل مبنی بر سوء استفاده جنسی مايکل از يک پسر بچه جنجال مطبوعاتی بزرگی به وجود آمد. با اينکه چندی بعد دادگاه به دليل اثبات نشدن هيچ يک از اتهامات رای بر برائت مايکل داد، اما به اين دليل وقفه طولانی برای پروژه های او به وجود آمد و آرامش زندگی او نيز به هم خورد؛ به طوری که بعدها از اين روزها به عنوان بدترين روزهای زندگيش ياد کرد.

در 16 می 1994 مايکل با Lisa Marie Presley (دختر Elvis Presley) ازدواج کرد. مراسم ازدواج آنها در يک محفل خصوصی در جمهوری دومينيکن برگزار شد. ازدواج آنها تنها 19 ماه دوام يافت و آنها در ژانويه 1996 از هم جدا شدند.

1995 شاهد انتشار آلبوم HIStory (تاريخ) بود که شامل 15 آهنگ جديد به اضافه ديسک مجزايی شامل مجموعه ای از بهترين آهنگها از آلبومهای گذشته اش بود. در بدو انتشار اين آلبوم ويديوی Scream (با هم آوايی خواهرش Janet) بار ديگر چشمها را به خود خيره کرد. با بودجه هفت ميليون دلاری که برای تهيه اين ويديو خرج شد، اين ويديو را به پر خرج ترين ويديوی تاريخ موسيقی تبديل کرد. آهنگ You Are Not Alone از اين آلبوم نيز نخستين آهنگ بود که در بدو انتشار در صدر جدول Hot 100 مجله Billboard قرار گرفت.

تور HIStory او در بازه زمانی دو سال انجام گرفت. در فاصله ميان کنسرتهايش در 1996 مايکل با Debbie Rowe ازدواج کرد. اولين فرزند آنها، Prince، در 13 فوريه 1997 به دنيا آمد. 1997 در عين حال شاهد انتشار کار خلاقانه ديگری از مايکل بود: آلبوم Blood On The Dance Floor (خون روی پيست رقص). اين آلبوم شامل 5 آهنگ جديد، از جمله آهنگ عنوانی آلبوم، بود که به همراه چندين اجرای جديد از آهنگهای HIStory منتشر شده بود. در اداکه تور جهانی او، فرزند بعديش در سوم آپريل 1998 به دنيا آمد. نام او را Paris (محل تولدش) گذاشتند. در اکتبر 1999 مايکل و Debbie از هم جدا شدند.

هزاره جديد شاهد انتشار آلبوم ديگری از مايکل با نام Invincible (سرسخت، شکست ناپذير) بود. اين آلبوم در سال 2001 منتشر شد. نخستين آهنگ منتشر شده از اين آلبوم، You Rock My World، بلافاصله شماره يک ايالات متحده و چندين کشور ديگر شد.

در روزهای هفتم و دهم سپتامبر 2001 مراسمی به افتخار سی سال فعاليت هنری تنهايی مايکل در Madison Square Garden نيويورک برگزار شد. در اين مراسم هنرمندان زيادی به اجرای آهنگهای مايکل و آهنگهای خود پرداختند. از جمله اين هنرمندان Whitney Houston, Marc Antony, Britney Spears, Shaggy و Gloria Estefan بودند.

سابقه هنری مايکل که بيش از چهار دهه می باشد برای او تعداد بيشماری جايزه و رکورد خلق شده و شکسته شده به جای گذاشته است. او بيش از 200 ميليون آلبوم در سراسر جهان به فروش رسانده و در تمام قاره ها به اجرای برنامه پرداخته است. او راهگشای بسياری بوده و با خلق نو آوريها راه را به هنرمندان و کارگردانان برای تهيه ويديوهای موسيقی نشان داده و هنوز هم با آلبومهای پر از نوآوری، اجراهای زنده و فيلمهای کوتاه خود به راهنمايی صنعت موسيقی ادامه می دهد.

تلاشهای انسان دوستانه موثر و خستگی ناپذير مايکل ميليونها دلار برای مردم سراسر جهان و تاثير بی اندازه ای بر نگرش جهانيان به ارمغان داشته است.

... و به گفته خود او "هنوز هيچ چيز نديده ايد..."